Choď na obsah Choď na menu
 


Lúčenie sa so záhradou

11. 11. 2023

img_20231016_141630.jpg Nastal u mňa čas, kedy sa so záhradou lúčim. V poslednom článku som spomenula vysádzanie cesnaku, mrkvy a petržlenu a tiež som spomínala, že chcem stihnúť aj cibuľu. To všetko sa mi podarilo do týchto dvoch záhonov (viď fotografia). Dokonca som to stihla presne do prvých mrazov... ktoré trvali pár dni a potom sa počasie zmenilo a bolo teplo. Až tak, že mi ten cesnak začal rásť a dokonca aj mrkva :-D Okrem spomínaného som vysiala aj špenát, jarnú cibuľku a šalát. Okrem špenátu našťastie nič nevykúka von.

 

Spomínala som aj zasadenú redkvičku do skleníka. Tá už vyliezla ale či sa z toho vytvorí redkvička, ešte uvidím. Ide to už veľmi pomaly. Viac sadiť však nejdem, zem nechám odpočívať. Jediné, čo ešte v skleníku rastie sú dva kaleráby a pár cvikiel. Nechala som aj zopár konárov paradajok, na toto počasie stále dozrievajú tie, čo boli zelené.

img_20231016_141431.jpgNakoniec som spomenula vysiatu horčicu a či sa ešte uchytí. Veru tá prvá várka je dokonca asi 20 cm vysoká (fotografia ma už asi mesiac a na nej je horčica týždňová) a približne pred týždňom a pol som na druhú skúšku vysiala do voľného záhona ďalšiu a veru, aj tá sa chytila a rastie. Niet sa čo ani čudovať, bolo teplo a miestami takmer ako v lete.

Horčica poslúži ako zelené hnojenie a zabráni burine aby rástla.

Zo záhradkou som sa síce rozlúčila, ale aby nechýbala čerstvá "zelenina", začala som si pestovať "mikro zeleninu". Skúšala som ju už asi pred pol rokom a keďže som bola spokojná, tak na zimu aspoň takto mikro.

Samozrejme aj zaváraniny sa u nás nejaké nájdu, ale nakoľko to bol len štart záhrady, tak toho roku veľa nemáme.

A keďže som sa z prácou na záhrade rozlúčila, môžem sa venovať svojej kreatívnej tvorbe, čiže háčkovať, štrikovať, vyšívať :-)

Krásne a pohodové dni.