Choď na obsah Choď na menu
 


Rumanček kamilkový

dsc_8275.jpg

Rumanček kamilkový

Kto by ho nepoznal. Je to moja najobľúbenejšia bylinka, ktorá má pre mňa veľmi príjemnú vôňu. Avšak tu, kde som sa presťahovala, nerastie nikde v okolí, kde to už poznám. Zato na mieste, kde som bývala, jej rástli celé polia a boli až po pás.

Rozhodla som sa Rumanček toho roku vysiať a čakala som, či z toho čosi aj bude. Už prvé zazelenanie sa ma veľmi potešilo, dlho trvalo, kým sa vytvorili samotné kvety, ale predsa, podarilo sa a Rumanček mi vyrástol ako do krásy tak do vône.

Väčšinou poznáme všetci čaj z Rumančeka, ale dá sa použiť aj inak. Ja som z neho toho roku robila krémsirup. Sirup chutí príjemne a je vynikajúci a krém vonia, už ho len otvorím.

dsc_8276.jpg

Čo zbierame a kedy:

Rumanček kvitne od mája do septembra a zbierame kvety za suchého počasia a treba dbať na to, aby neboli priveľmi rozkvitnuté, teda ich trháme čo najčastejšie.

 

Použitie:

má mnohostranné, používa sa proti zápalom, dezinfikuje. Podporuje hojenie zápalov tráviacej sústavy a zabraňuje plynatosti.

Pravidelné pitie čaju upravuje črevnú flóru. Pri angíne, zápaloch v ústnej dutine sa dá použiť ako kloktadlo. A aj po vytrhnutí zuba. Najviac sa využíva pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, proti rôznym kŕčom a tiež pri poruchách menštruácie a taktiež upokojuje.

Vhodný je pre detský organizmus a dokonca sa môže pridávať do mlieka dojčatám na zlepšenie trávenia.

Rumanček sa používa aj ako obklad pri zápaloch a kožných ekzémoch. Pomáha pri chrípke, nádche, zápale priedušiek.

Rumanček netreba používať trvalo, pretože by si naň organizmus navykol a jeho účinky by zoslabli.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.