Choď na obsah Choď na menu
 


Zelené hnojenie

5. 8. 2023

dsc_8530.jpgK permakultúre patrí aj zelené hnojenie. Zelené hnojenie vysievame na jeseň alebo do záhonov, kde sme už vyzbierali úrodu a sadiť ďalej nič nebudeme.

Vysiať môžeme nasledovné zelené hnojenie: horčicu, ďatelinu, bôb ale aj lucernu chmeľovú, viku a repku.

Zelené hnojenie vysievame na holé záhony preto, že klíčia rýchlejšie ako burina a potlačia ju, tiež nám zem nespáli slnko ale naopak sa vďaka tomuto hnojeniu v zemi udrží vlaha a napokon nám to zem pohnojí. Po prvých mrazoch zelené hnojenie zľahne a zapracuje sa do pôdy. Zelené hnojenie je prirodzeným regenerátorom pôdy.

Ja som zo všetkých spomenutých zelených hnojív vysiala iba horčicu. Môžem "povedať" že rastie ozaj veľmi rýchlo. Na obrázku celkom hore, vysiata bola v stredu a dnes máme sobotu a aha ako krásne rýchlo vyrástla. Na tomto záhone je to vysiate v riadkoch, ale mám dva záhony, do ktorých som to dnes doslova len rozhádzala ako prišlo.

Myslím, si, že zelené hnojenie by sa dalo využiť aj tak, že ak ho posadím dostatočne mnoho, viem ho skosiť (ručne) a dať do záhonov. To je len moja mienka, nemám vyskúšané ale rozhodne vyskúšam.

Na dvoch miestach mám už takúto veľkú horčicu:

dsc_8533.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krásne sa na to pozerá, lepšie ako na holý záhon bez života, ktorý by aj tak čoskoro zarástol zbytočnou burinou.

dsc_8532.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto to máme krásne pohnojené a hlavne bez zbytočnej chémie.

RAdostné dni a nech Vám všetko krásne rastie a dozrieva :-)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.