Choď na obsah Choď na menu
 


Sadíme do skleníka

1. 8. 2023

dsc_8282.jpg ... a čo s čím je vhodné vysadiť.

Celý deň nám to tu... (ako sa hovorí tam, odkiaľ pochádzam)... ľabe a ľabe a nemá konca, rozhodla som sa, že si sadnem za môj notebook a tak v skratke popíšem, čo je vhodné do skleníka sadiť a pridám vám aj popis zeleniny, ktorá sa ku ktorej najviac hodí.

K zelenine sa samozrejme vysádzajú aj bylinky, tie slúžia na to, aby odplašili, odpudili škodcov a aby si škodcovia nemohli vďaka ich pachu nájsť medzi našou zeleninkou potravu. Pestovanie vlastnej poživne má byť relax a radosť a nie boj so škodcami. Samozrejme, kým vychytáme všetky "muchy", tak o čosi prídeme. Ako v mojom prípade som prišla o všetky karfioly a brokolice, našťastie som ich mala len po 4 ks posadené. Tiež som prišla o 3 kely a jeden som zachránila. Poučila som sa, čosi som si naštudovala a viem sa pripraviť na ďalší rok.

dsc_8279.jpgDo skleníka som si samozrejme posadila to, čo tam patrí. Nie každá rastlinka, zeleninka znáša skleníkové teploty a dusna.

A čo je vhodné doň sadiť? Nasledovnú zeleninu a strukoviny:

baklažán, brokolica, čili papričky, hrášok, kaleráb, karfiol, kapusta, paprika, paradajka, pór, reďkovky, rukola, šaláty a uhorky. Ja som si ešte navyše posadila do skleníka červený melón, nakoľko by mi zrejme von nedozrel a vlastne ani by ho toho roku nebolo kde sadiť. No ako pozorujem už druhý rok počasie, sú tu také výkyvy, že by sa melón asi ani len nezačal tvoriť. A v skleníku si veselo rastie, či dozreje, uvidíme, dosť neskoro som ho zasadila. 

Popravde pri hrášku som sa tak pozastavila ale samozrejme, že mi to nedalo a vysiala som ho do skleníka. A rastie, potvora! :-D O hrášku som sa dozvedela, že prinavracia do pôdy dusík a obnovuje ju. Teda do tejto pôdy po ňom sa môže sadiť zelenina náročnejšia na živiny. 

dsc_8285.jpg

Čo si s čím rozumie a čo si s čím nerozumie.

Od brata som si stiahla perfektnú tabuľku, kde má vypísané zeleniny, strukoviny a ktoré s ktorými je vhodné a nevhodné sadiť.

Vypíšem vám príklady na spomenutej zelenine (nie všetká je však v tabuľke), ktorá sa môže sadiť v skleníku.

Brokolica - si rozumie so šalátom. Nerozumie si s paradajkami. Ostatná zelenina sa k nej tiež môže sadiť, majú k sebe neutrálny vzťah.

Hrach - má rád: kaleráb, kapustu, reďkovky, šalát, uhorky. Nemá rád: paradajky a pór. Ostatné sú neutrálne.

dsc_8287.jpgKaleráb - má rád: hrach, papriku, pór, reďkovky, šalát a uhorky. Ostatné majú k nemu neutrálny vzťah.

Karfiol - môže: kapustu. Ostatné majú k nemu neutrálny vzťah.

Kapusta - má rada: hrach, karfiol, pór, reďkovky, šalát, uhorky. Ostatné majú k nej neutrálny vzťah.

Paprika - miluje vedľa seba: kaleráb, paradajky, šalát a uhorky. Ostatné majú k nej neutrálny vzťah.

Paradajka - chce mať veľa seba: papriku, pór a šalát. Neľúbi však: hrach a uhorky. Ostatné majú k nej neutrálny vzťah.

Pór - môže byť s: kalerábom, kapustou, paradajkami, reďkovkami, šalátom. Avšak pri sebe nemá rád: hrach. Ostatné majú k nemu neutrálny vzťah.

Reďkovky - majú radi, keď pri nich rastie: hrach, kaleráb, kapusta, pór, paradajky, šalát. Ale nie sú spokojné, ak ich posadíme k: uhorkám.

Šalát - má rád: brokolicu, hrach, kaleráb, kapustu, pór, paradajky, reďkovky, uhorky. Ostatné majú k nemu neutrálny vzťah.

Uhorky - sú chcú vedľa seba: hrach, kaleráb, kapusta, paprika a šalát. Nechcú ale: paradajky a reďkovky. Ostatné majú k ním neutrálny vzťah.

Rastlinky, ktoré je najvhodnejšie vedľa seba posadiť sa navzájom podporujú v raste. Naopak, ak posadíme k sebe nehodiace sa rastliny, môžu si odoberať vzájomne energiu alebo proste sa im nebude dariť, nebudú dobre rásť a nebudú dobre plodiť, alebo málo. To už sú len moje vlastné dohady.

Čo je ešte dobré vedieť o skleníku.

S mojej vlastnej skúsenosti, radšej sadiť do skleníka menej. Ja som napríklad nasadila veľa uhoriek na jedno políčko a mala som, teda mám z nich džungľu, ktorá rastie aj do vedľajších záhonov. Musela som mnoho listov strihať a zbavovať sa toho, čo rastie už na ďalších záhonoch. Tak isto som posadila asi 5 ks červeného melónu a ten sa mi rozrástol do ďalších dvoch záhonov, to som musela žiaľ zlikvidovať, pretože tam nerástlo potom to, čo malo. Teda moja rada, radšej menej.

Do skleníka si kľudne posaďte buď Kapucínku alebo aj Aksamietnicu. Obe odpudzujú škodcov. S Kapucínkou mám skúsenosti a nemala som v jej okolí žiadnych škodcov. Aksamietnicu vyskúšam budúci rok a sama som zvedavá, ale chvália ju mnohí, čo ich poznám.

Z ďalšej mojej skúsenosti a i som sa dočítala, v skleníku nenastielame. Teda, ja som ani tak nenastielala ale to čo som vytrhla, som nechala na mieste, takto to robím vonka, ale tam je to v poriadku. No v skleníku sa mi to samozrejme neusušilo, ale začalo to hniť. Našťastie som to zbadala zavčasu a nebolo toho veľa, tak som sa všetkého hneď zbavila. Takže v skleníku treba plieť a plieť aaa plieť. Nič nenarobíme.

Pozor, kde posadíte papriky v skleníku. Nedávajte ich k dverám alebo k oknám, nemajú rady prievan, sú naň veľmi citlivé. Našťastie toto som nejak "inštiktívne" posadila až za paradajky do tretieho záhona. Celkovo, papriky sú veľmi citlivé na každú zmenu. U nás sú veľmi veľké výkyvy počasia a keby neboli v skleníku, neboli by žiadne. Nemám ich zatiaľ veľa, niektoré len rastú a na niektorých miestach sú len kvety. Ale však raz vyrastú :-) Šancu im dám.

dsc_8289.jpgTo je asi k skleníku všetko, čo mi tak prišlo na um. Lúčim sa s vami a prajem RAdostný zvyšok upršaného dňa.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.