Choď na obsah Choď na menu
 


Vytvorenie záhonu

Ako vytvoriť záhon tak, aby sme nemuseli rýľovať? Nie je to nič zložité a ja vám hneď opíšem svoj postup vytvorenia prvého vlastného záhonu.

Čo je dôležité, je šírka záhonu. Tá by mala byť taká, aby sme do stredu záhona dosiahli aj z jednej aj z druhej strany. Ten môj záhon mám približne 1 meter. Dĺžku si už zvolíte, akú potrebujete.

Miesto, ktoré si vyberieme na záhon, rýľovať nebudeme. Maximálne ho môžeme pokosiť, ak je príliš vysoká tráva, my sme kosili ručnou kosou. Pokosenú trávu sme nechali vysušiť, tá sa mi zišla na vytvorenie záhonu.

Nasledovný záhon je čisto levanduľový a ja som k nemu potrebovala nasledovné:

čiernu netkanú textíliu, kartón - nepopísaný, vysušenú pokosenú trávu, zeminu, kamene a samotné levandule. Čo viem, niekto dáva na spodok záhonu aj pletivo s malými očkami, aby sa mu do záhonu neprehrýzli škodcovia. Ja také momentálne nemá, tak som ho nepoužila.

A ideme na to.

img_20230814_165653.jpg

Rozložila som si čiernu netkanú textíliu (nemusí byť) a na ňu som uložila nepopísaný kartón tak, aby sa prekrývali okraje kartónov aspoň 10 cm, aby mi tam nerástla burina. Kartón som poliala vodou.

img_20230814_174030.jpg

Na poliaty kartón som dala pokosenú vysušenú trávu.

img_20230814_184516.jpg

Na vrch zeminu, ktorú som pozberala z okolia pozemku.

img_20230815_135923.jpg

Záhon som vyložila kameňmi, ale priznávam, ešte ho stále nemám úplne dokončený a obložený kameňmi, ako by som chcela.

img_20230815_145325.jpg

Zasadila som levanduľu, ktorá bola už dosť dlho v kvetináčoch a čakala na túto prekrásnu chvíľu :-)

img_31692198325457.jpg

Celý vrch som prikryla ďalšou suchou trávou, jednak, aby mi tam nerástla burina a aby mi to držalo vlahu. Tú zvyšnú časť, kde zatiaľ nemám nič posadené, ale zemina tam už je, som zatiaľ prikryla čiernou netkanou textíliou, ale dnes to ešte celé prikryjem suchou trávou, práve kvôli tomu, aby sa mi tam netvorila zbytočná burina, kým tam vysadím ďalšiu levanduľu.

Ďalšie záhony, ktoré budem tvoriť, budú zeleninové a bylinkové. Ale to až začiatkom septembra. Teraz si dávam od toho všetkého veľkú pauzu a trochu dovolenky :-)

Samozrejme, ako začnem s tvorbou, taktiež vám opíšem postup.

Pekné slnečné dni! 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.