Choď na obsah Choď na menu
 


Harmančekový krém

Áno, veru, dlhšie som tu nič nepísala a to preto, lebo som tvorila tento článok a samotné vyrobenie krému trvalo pár dní. A, musím dodať, ani by nebolo žiadneho harmančekového krému, ak by som si harmanček nevysiala. Čuduj sa svete, tu v okolí nerastie nikde, ale zato tam, kde som do teraz bývala, ho rástlo za polia a do výšky mojich pliec. Ale poďme na samotný recept.

Takže pekne poporiadku.

V stredu som si nazbierala za hrsť harmančekových kvetov

1691077476074.jpg

a dala ich sušiť na dva dni, teda sa sušili celú stredu a celý štvrtok. Mám aj dve 4-poschodové siete na sušenie, ale tú trošku harmančeka som dala na papier. Vysušili sa aj tak raz dva, našťastie sem-tam vykuklo slniečko.

1691077476066.jpg

V piatok ráno začal ďalší proces. Do menšieho hrnca som si naliala 60 ml extra panenského olivového oleja a doň vložila túto hŕstku takmer vysušených kvietkov. Na miernej teplote, teda na najnižšom stupni sporáku sa to hrialo hodinu. Po hodine som to odstavila z platne a nechala takto lúhovať do druhého dňa.

1691131113203.jpg

A máme sobotu a ideme dokončiť krém.

Kvietky precedíme alebo vyberieme z oleja a pridáme 10 g včelieho vosku (môžete dať aj menej vosku, robila som podľa presného receptu, ale zdá sa mi dosť tuhý na tých 10 g, no už každý ako chcete). Na miernom ohni ho roztopíme a celú zmes nalejeme do fliaš. Necháme stuhnúť a vychladnúť. Hotovo :-)

dsc_8526.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harmančeková masť je vhodná pri drobných povrchových poraneniach pokožky, pre urýchlenie hojenia poškodenej a popraskané kože, pri zapareninách, používa sa aj na suchú pokožku, na ošetrenie pokožky po spálení slnkom.

Kdesi som čítala že sa používa aj po ožiarení röntgenovými lúčmi alebo po rádioterapii.

Čiže, harmančeková masť by nemala chýbať v žiadnej lekárničke :-)

dsc_8528.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.