Choď na obsah Choď na menu
 


Pikantný uhorkový šalát

img_20230816_151816.jpg

Tento pikantný uhorkový šalát som sa rozhodla urobiť pomocou mliečneho kvasenia. Ale ak by mal záujem niekto o konzervovanie, pridám aj tento recept.

Nakladanie pomocou mliečneho kvasenia:

Potrebujeme:

1 a pol kg uhoriek

4 cibule

2 feferónky

Na mliečny lak:

na 1 liter vody - 20 g soli

Postup:

Uhorky postruháme buď na tenké koliečka alebo na hrubšie rezance, cibuľu nakrájame na tenšie štvrťkoliečka a feferónky nadrobno pokrájame. Všetko spolu zmiešame. Ja som to trochu nechala postáť, aby sa chute premiešali. Naložila som do fliaš ale nechala som 3 cm od vrchu flaše prázdne. 

Lak si pripravíme tak, že soľ zmiešame s vodou. A lejeme ho do fliaš ale tak, aby tie 3 cm ostali prázdne. Prázdne kvôli procesu kvasenia.

Necháme to pri izbovej teplote v tme 5 - 7 dní a potom presunieme do pivnice. Tento proces fermentácie alebo mliečneho kvasenia trvá približne 4 - 6 týždňov.

Kto chce, môže si zaťažiť naloženú zeleninu vyvareným kameňom alebo kapustným listom, ale nie je to potrebné.

POZOR! - pri probléme s histamínom by ste takto nakladať nemali. Ale klasicky konzervovať a preto prikladám aj recept na konzervovanie.

Potrebujeme:

1 a pol kg uhoriek

4 cibule

2 feferónky

2 dl octu

250 g kryštálového cukru

1 ČL soli

Postup:

Uhorky postruháme buď na tenké koliečka alebo na hrubšie rezance, cibuľu nakrájame na tenšie štvrťkoliečka a feferónky nadrobno pokrájame. Všetko spolu zmiešame. Pridáme ocot, cukor a soľ, premiešame a naložíme do fliaš. Fľaše uzavrieme a sterilizujeme 20 minút pri 85 stupňoch.

Dobrú chuť!